
Co to jest darowizna mieszkania? W jaki sposób sporządzać umowę? Jak przebiega przepisanie mieszkania w formie darowizny? Przepisy się zmieniają, jednak chęć obdarowania nieruchomością sprawia, że umowa darowizny wciąż jest jedną z najkorzystniejszych. Warto pamiętać o kilku kwestiach, by dopełnić wszelkich formalności i umożliwić przekazanie mieszkania swoim bliskim.
Forma przekazania darowizny mieszkania
Umowę darowizny nieruchomości należy przygotować w formie aktu notarialnego. Dlatego mieszkanie w darowiźnie wydaje się korzystną transakcją, ponieważ umożliwia wejście w jej posiadanie, jednocześnie omijając wiele kosztów, które pojawiają się przy innych formach przekazania. Darowizna mieszkania w rodzinie to możliwość podziału majątku, chęci obdarowania swoich dzieci, czy zwyczajnie przygotowanie pewnego rodzaju posagu młodym, którzy planują założyć własną rodzinę. Bez względu na powód, przepis mieszkania w formie darowizny uchodzi za jeden z najkorzystniejszych pod względem finansowym. Oczywiście należy udać się do notariusza, który przygotuje umowę darowizny, a po dopełnieniu wszelkich formalności sporządzony zostanie akt notarialny.
Darowizna mieszkania a podatek
Mieszkanie w darowiźnie przekazane najbliższym to możliwość uniknięcia dodatkowych kosztów związanych ze wzbogaceniem. Szczególnie korzystnie wygląda to w tak zwanej pierwszej grupie podatkowej, do której zaliczają się zarówno małżonek, zstępni, rodzeństwo, dzieci wraz z małżonkami, a nawet ojczym, macocha, jak i teściowie. Jeśli jest to darowizna mieszkania od rodziców podatek jest zerowy, co oznacza, że będąc w I grupie podatkowej można być z niego całkowicie zwolnionym. Jednocześnie należy pamiętać by powierzchnia takiego mieszkania nie była większa niż 110 mkw, ponieważ w przeciwnym razie całkowite zwolnienie z podatku nie będzie możliwe.
Ponadto należy spełnić kilka innych kryteriów, by móc uniknąć płacenia podatku. Do jednych z najważniejszych należy przepis, wedle którego obdarowani muszą mieć obywatelstwo polskie, ale równie dobrze mogą mieć zapis o tym, że RP jest ich stałym miejscem pobytu. Ponadto mieszkanie jako darowizna może być przekazane bez konieczności płacenia podatku komuś, kto już jest właścicielem budynku lub lokalu mieszkaniowego, który będzie stanowił odrębną nieruchomość.
Nie można przekazać własności na rzecz zstępnych lub Skarbu Państwa w czasie pół roku od zawarcia umowy darowizny, czy też złożenia zeznania podatkowego. Dlatego warto zapisać sobie te informacje, by wiedzieć, w jaki sposób postępować, już po sporządzeniu umowy darowizny. Kolejnym istotnym zapisem jest ten, w którym mowa o tym, że umowa darowizny nie może obejmować osób, którym przysługuje mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, czy też spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkaniowego.
Tutaj także obejmuje przepis o półrocznym zakazie zbycia nieruchomości na rzecz zstępnym czy Skarbu Państwa. Ponadto obdarowani nie mogą być najemcami lokalu lub całego budynku natomiast będąc nimi, zobowiązani są do rozwiązania umowy w czasie pół roku od złożenia zeznania podatkowego, czy też sporządzenia aktu notarialnego.
Darowizna mieszkania w rodzinie
Mieszkanie jako darowizna jest korzystnym rozwiązaniem, które cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. Możliwość wejścia w posiadanie nieruchomości, bez konieczności zapłaty podatku od wzbogacenia sprawia, że wiele osób decyduje się na rozpisanie swojego majątku za życia, by ułatwić wszelkie formalności, pozostawiając swoją rodzinę spokojną o przyszłość. Dla wielu posiadanie mieszkania to zapewnienie swojej przyszłości, jednocześnie w przypadku posiadania już swojej nieruchomości, opcja najmu i przychodu z tego tytułu.
Warto pamiętać, że aby można było skorzystać z ulgi podatkowej, należy spełniać kilka kryteriów. Jednym z nich jest oczywiście konieczność złożenia zeznania podatkowego, jeśli obdarowany tam mieszkał i był zameldowany. I jest to obowiązek, który należy spełnić przez 5 lat, zanim można będzie sprzedać nieruchomość. Dlatego już przy sporządzaniu umowy, jak i aktu notarialnego, należy omówić tego typu kwestie z notariuszem, który nie tylko pokieruje do odpowiednich instytucji, ale również pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności z tym związanych.
Dzięki temu ma się pewność, że całość będzie odbywała się zgodnie z prawem, a wszelkie ulgi zostaną zachowane. Ponadto na 5 lat przed sprzedażą mieszkania należy mieszkać i zameldować się w ciągu roku oddnia, w którymzostało złożone zeznanie podatkowe. To ważne, ponieważ Urząd Skarbowy może weryfikować to, w jaki sposób rozporządzamy podarowanym mieszkaniem i w razie naruszenia tych warunków, można będzie spodziewać się konsekwencji prawnych przewidzianych w prawie.
Umowa darowizny mieszkania i akt notarialny
Akt darowizny mieszkania to możliwość wejścia w posiadanie nieruchomości, w której można będzie mieszkać, ale równie dobrze może posłużyć ona jako najem. Notariusz nie tylko określi, jakich formalności należy dopełnić, ale przede wszystkim spisze umowę darowizny, przygotuje akt notarialny i pokieruje sprawą do końca tak, by wszystko przebiegało w odpowiedni sposób.
Właściwie przeprowadzona darowizna pozwala na uniknięcie płacenia podatku, co bardzo często jest sporym ułatwieniem, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Dlatego szukając notariusza, warto wybrać specjalistę, który posiada w tego typu sprawach duże doświadczenie.
Umowa darowizny będzie wymagała opłacenia usługi notariusza, które są ściśle określone przez przepisy. Dlatego, zanim dokona się darowizny, można zorientować się w kosztach, jakie będzie trzeba w związku z tym ponieść. Specjalista, który działa kompleksowo, zajmie się również zgłoszeniem się umowy darowizny i dopełnieniem wszelkich formalności w instytucjach, które tego wymagają. Umowa darowizny to sposób na wejście w posiadanie spadku już za życia rodziców. Pozwala to na uporządkowanie spraw, podział majątku, ale również obdarowanie dorosłych dzieci, które zakładają swoją rodzinę.